Header WWF Partnership

Koostöö WWF-iga

Teeme koostööd, et pakkuda jätkusuutlikumaid valikuid

2024. aastal alustasime oma pikaajalist partnerlussuhet WWF-iga, mis hõlmab lisaks Eestile veel 30 Lidli riiki. Viieaastane koostöö keskendub meie aja ülemaailmsetele keskkonnaprobleemidele nagu bioloogilise mitmekesisuse, kliima ja loodusvarade (näiteks magevee) kaitsmine. Teeme koostööd, et hankida toorainet vastutustundlikult, võidelda toiduraiskamisega ja edendada jätkusuutlikke äritavasid ka väljaspool meie väärtusahelat.

WWF-i abil soovime muuta säästvama ostlemise tulevikus oma klientide jaoks kogu maailmasveelgi lihtsamaks. Partnerluse moto on seega: Teeme koostööd jätkusuutlikumate valikute pakkumiseks.

WWF Partnership

Kliima

Seadsime enda kliimaeesmärgid teaduspõhiste eesmärkide (SBTi) algatuse metoodikate järgi

Kliimamuutus on ülemaailmne väljakutse ja me oleme teadlikud oma vastutusest. Seetõttu seame kliimakaitse oma koostöös WWF-iga prioriteediks. Oleme pühendunud oma heitkoguste vähendamisele kooskõlas teaduslikult põhjendatud kliimaeesmärkidega (SBTi).

Töötame välja kliima ja looduse rahastamiskava

Koostöös WWF-iga, töötame välja ja katsetame kliima- ja looduspõhise rahastamise kontseptsiooni, mis põhineb meie allesjäänud heitkogustel. Sellise lähenemisviisi eesmärk on toetada elurikkuse ja veeressursside kaitsega seotud looduskaitseprojekte,  võttes samal ajal arvesse ka kohalike kogukondade õiguseid ja vajadusi.    Rahastamisplaan seotakse vastavate looduskaitseprojektidega.

Bioloogiline mitmekesisus

Töötame selle nimel, et tuvastada bioloogilise mitmekesisuse levialad ja riskid ning seejärel rakendada usaldusväärset elurikkuse strateegiat 

Koostöös WWF-iga vaatame üle oma olemasolevad loodusega seotud riskianalüüsid ja eesmärgid, et välja töötada terviklikumat elurikkuse kaitse strateegiat. See võimaldab meil oma väärtusahelas tuvastada ja käsitleda bioloogilise mitmekesisusega seotud riske, nagu metsade hävitamine ja liikide väljasuremine. Keskendume eriti kõrge riskiga väärtusahelate ja piirkondade väljaselgitamisele ning nende vastupanuvõime suurendamise võimaluste leidmisele. Nende valdkondade jaoks töötame välja konkreetsed tegevuskavad.

Lisateave meie elurikkuse säilitamise pühendumuse kohta

Vesi

Töötame selle nimel, et tuvastada magevee levialad ja riskid, et selle põhjal rakendada vastutustundlikku veestrateegiat

WWF veeriskifiltrit kasutades vaatame üle oma mageveega seotud riskianalüüsid ja eesmärgid, et luua terviklikum strateegia vastutustundlikuks veekasutuseks. Koostöös WWF-iga tuvastame ja käsitleme veeriske kogu meie väärtusahelas. See on eriti oluline kõrge riskiga toodete puhul, nagu kohv, puu- ja köögiviljad, mille eesmärk on ennetada selliseid probleeme nagu vee saastumine või nappus.

Läbipaistvus kliima, bioloogilise mitmekesisuse ja vee teemadel

Oleme pühendunud läbipaistvusele. Osana koostööst WWF-iga avalikustame oma väärtusahelas tuvastatud riskid ja meetmed, mida kasutame oma keskkonnamõjude vähendamiseks, sealjuures järgides Euroopa Liiduraadamisvabade toodete määrust (EUDR).

Toored materjalid

Tooraine on meie toodete aluseks. Seetõttu peame oma kohustuseks osta toorainet vastutustundlikult. Lidli sotsiaalse vastutuse strateegia määrab meie toorainete ostupoliitika  ja näitab meie pikaajalist pühendumust raadamisvabade toodete hankimisele. Võtame vastutuse ja asetame jätkusuutlikkuse oma tegevuste keskmesse. Toetame Euroopa Liidu raadamisvabade tarneahelate määruse (EUDR) eesmärke.

Koostöös WWF-iga tahame tagada kriitilise tähtsusega tooraine vastutustundliku rahvusvahelise hankimise ning jälgitavate, raadamise ja metsade degradeerumisvabade tarneahelate loomise ja laiendamise. Kui pole märgitud teisiti, kehtivad meie oma kaubamärgiga toodetele (standard- ja soodusvalik) nii Eestis kui ka teistes Lidli riikides järgmised ka määrustega arvestavad (sh EUDR) eesmärgid. mis

Raadamis- ja degradeerumisvaba tooraine hankimine

Oleme pühendunud kõrge riskiga toorainete – nagu soja, palmiõli, kakao, kohvi, veiseliha, puidu, tselluloosi ja paberi – hankimisele metsade raadamis- ja maa ümberkujundamisvabadest tarneahelatest. Selle tagamiseks täiustame pidevalt oma toorainestrateegiat, et vältida metsade raadamist ja maa ümberkujundamist Lidli oma kaubamärgiga toodete tootmisel. See lähenemisviis on kooskõlas Accountability Framework (AFI) algatuse ja Euroopa Liidu metsade hävitamise määrusega ning põhineb EUDRi õigusaktidel.

Vastavus raadamise ja ümberehituseta tähtaegadele*

Tagame, et nii meie kui ka meie tarnijad peavad kinni AFI-s ja EL-i metsaraadamise määruses sätestatud raadamise ja ümberehitusvabade tarneahelate saavutamise tähtaegadest. See kehtib kõrge riskiastmega toorainete nagu soja, palmiõli, kakao, kohvi, veiseliha, puidu, tselluloosi ja paberi kohta.

*Igas standardis on määratletud tähtaeg, mis tähistab punkti, pärast mida on metsade raadamine tooraine kasvatamiseks konkreetses kohas keelatud. Need kuupäevad on standardite lõikes erinevad.

Jälgitavus ja tarnijate kaasamine

Nõuame, et kõik praegused ja uued tarnijad võtaksid kasutusele poliitika, mis tagab, et 2026. majandusaasta lõpuks on kogu nende tegevus metsade raadamise, maa muutmise ja maa degradeerumise vaba. See kohustus ületab juriidilisi nõudeid.

Vastutustundlikud soja tarneahelad

Osana koostööst WWF-iga oleme täielikult pühendunud jälgitavate soja tarneahelate loomisele, mis on vabad metsade raadamisest, degradeerumisest ja ekspluateerimisest. Selle saavutamiseks hindame põhjalikult nii otse meie tarneahelas oleva soja (alternatiivsed valgud ja sojatooted) kui ka valitud loomsete saaduste söödas kasutatava soja päritolu. See analüüs aitab meil tuvastada lisatähelepanu vajavaid valdkondi.

Lisaks teeme koostööd algatusega Collaboration for Forests and Agriculture (CFA), et hinnata ja lahendada metsade raadamise, maa muutmise ja kasutamisega seotud probleeme meie soja tarneahelates. Meie eesmärk on tagada, et meie soja tarneahelad oleksid pikemas perspektiivis täielikult jälgitavad ning vabad metsade raadamisest, ümbertöötamisest ja ekspluateerimisest.

Vastutustundlik palmi (tuuma)õli

Alates 2025. majandusaastast oleme võtnud kohustuse hankida ainult jälgitavat palmi- ja palmituumaõli, mis on vaba metsaraadamisest, maa ümberehitusest ja ekspluateerimisest. Selle tagamiseks peab 100% meie palmi- ja palmituumaõlist, mida kasutatakse nii toiduainetes kui ka toiduks mittekasutatavates toodetes, vastama RSPO eraldatud või EL-i orgaaniliste toodete standarditele. Lisaks peaksid 100% tuletistest vastama vähemalt RSPO massibilansi standardile.

Vastutustundlik tselluloos ja paber

Meie eesmärk on 2025. aasta augusti lõpuks hankida rahvusvaheliselt jälgitavaid ja raadamise, maa degradeerimise ja ekspluateerimise vabu paberi- ja tselluloositooteid.
Selle saavutamiseks analüüsime paberi- ja tselluloostoodete kvaliteeti ja päritolu. See analüüs aitab meil välja töötada kõikehõlmava pikaajalise strateegia tagamaks, et kõik paberi- ja tselluloositooted on täielikult jälgitavad ja nende päritolu on vastutustundlik.

See hõlmab tselluloosi ja paberit meie omamärgitoodetes, nende etikettides ja pakendites nii Eestis kui ka kõigis teistes Lidli riikides. Aktsepteeritud on FSC ja FSC segu standardid ja erandjuhtudel ka PEFC standardile vastav või taaskasutatud materjal.

Vastutustundlik kakao hankimine

Meie eesmärk on  müüa 100% jälgitavaid ja jätkusuutlikke kakaotooteid. Meie jõupingutuste põhikomponent on meie toodetes kasutatava kakao päritolu analüüsimine, mis aitab meil koostöös WWF-iga luua põhjalikku ja jätkusuutlikku kakao hankimise strateegiat. See strateegia hõlmab investeerimist kakaoubade ja kakaovõi täielikku jälgitavusse; looduskaitseprojektides osalemist võtmetähtsuse või kõrge riskiga viljelusaladel; ja asjaomaste sidusrühmadega suhtlemist säästvale tootmisele pühendunud kakaoalgatuste kaudu.

Sertifitseeritud kohv: kohvitooted ja röstitud kohv

Oleme pühendunud 100% jätkusuutlikult sertifitseeritud kohvitoodete valmistamisele, sealhulgas kohvikapslid, lahustuv kohv ja cappuccino. Meie eesmärk on tagada, et alates 2028. majandusaastast kannaksid kõik müüdavad kohvitooted tunnustatud jätkusuutlikkuse märgist. Minimaalsed aktsepteeritud sertifikaadid on Organic (EL), Rainforest Alliance ja Fairtrade.

Lisaks oleme pühendunud ka sertifitseeritud röstitud kohvi osakaalu pidevale suurendamisele 100%-ni.

Sertifitseeritud tee tarneahelad

Teine eesmärk, mille oleme 2025. aasta lõpuks oma partnerluses WWF-iga, on tagada täielikult sertifitseeritud teetooted. See hõlmab kõiki musti, rohelisi teesid ja rooibose teesid meie omamärgitoodetes Eestis ja kõigis teistes Lidli riikides. Aktsepteeritakse orgaanilise (EL), Rainforest Alliance'i ja Fairtrade'i sertifikaate.

Teadlik toitumine

Tuginedes „Ülemaailmse tervisliku dieedi“ teaduslikele põhimõtetele, mis soovitavad rohkem taimset toitumist, oleme viimastel aastatel laiendanud oma vegan- ja taimsete alternatiivide tootevalikut.

WWF-i koostöö kaudu süvendame oma pühendumust säästvamale ja tervislikumale toitumisele, võttes vastu strateegia, mis seab esikohale taimsed tooted ja mille põhiline eesmärk on vähendada loomsete saaduste tarbimist.

Selle saavutamiseks jälgime ja avalikustame infot loomsete ja taimsete valguallikate suhte kohta meie tootevalikus. Nende andmete põhjal lisame järk-järgult rohkem jätkusuutlikke ja tervislikke taimseid valgutooteid oma tootevalikusse. Need tegevused hõlmavad kogu tootevalikut Eestis ja kõigis Lidli riikides üle maailma, sealhulgas nii meie oma kaubamärgitooteid kui ka kolmandate osapoolte kaubmärke nii põhisortimendis kui kampaaniates.

Toetume vajaduste määramisel WWF-i metoodikale. Asjaomaste sidusrühmadega peetud aruteludes selgus, et see on praegusel ajal enim aktsepteeritud meetod.

Kala ja mereannid

Vastutustundliku kala ja mereandide pakkumiseks taotleme ambitsioonikat eesmärki saavutada suurem jätkusuutlikkus. Keskendume suuremale läbipaistvusele ja jälgitavusele ning tuntud märgiste nagu MSC, ASC, Bio, BAP4 Star ja GlobalG.AP kasutamisele.

Meie eesmärgid selles valdkonnas hõlmavad kogu kala- ja mereannivalikut nii Eestis kui ka teistes Lidli riikides ja nii omamärgitoodetes kui ka kolmandate osapoolte toodetes. 

Läbipaistev ja jälgitav kala ja mereannid

Oleme pühendunud kogu oma kala- ja mereandide valiku jälgitavuse ja läbipaistvuse edendamisele. 2024. majandusaasta lõpuks soovime tagada, et kõik tooted oleksid vastavalt märgistatud, et tuua selgelt esile tootjariik, liik ja püügi- või vesiviljelusviis. Samuti töötame selle nimel, et demonstreerida täielikku jälgitavust kala ja mereandide tarneahelas. Vesiviljeluse puhul hõlmab see kasvatatavate liikide ja kasutatud sööda jälgitavust.

Loodusliku saagi puhul püüame tagada jälgitavuse, uurides nii kalalaeva kui ka konkreetset püügisündmust.

Vastutustundlik kala- ja mereandide valik

Meie eesmärk on tagada, et 100% kogu meie kala- ja mereandide valikust pärineb allikatest, mis lähevad WWF-i kriteeriumide järgi vähemalt soovitatava või vastuvõetava kategooria alla.

WWF klassifitseerib järgmised allikad soovitatavateks või vastuvõetavateks:

  • WWF-i tulemus 1-3
  • Sertifikaadid MSC, ASC, Bio, BAP4 Star, GlobalG.AP
  • WWF-i toetatud kalanduse parandamise projektid (FIP) ja vesiviljeluse parandamise projektid (AIP)

Samuti oleme pühendunud WWF-i soovitatud allikatest hangitud kala ja mereandide osakaalu suurendamisele. Need allikad on määratletud kui need, mille WWF-i skoor on 1–2.

Mõõdame seda kohustust, jälgides nendest soovitavatest allikatest pärit kala ja mereandide kogumahu protsenti.

Sertifitseeritud kala- ja mereandide tarneahelad

Oleme võtnud eesmärgiks oma tootevalikus suurendada  WWF-i poolt soovitatud sertifikaatidele vastavatekala- ja mereandide osakaalu.. Soovitatavateks tunnistatud sertifikaatide hulka kuuluvad MSC, ASC, Bio, BAP 4-Star ja GlobalG.AP.

Mõõdetakse kala- ja mereandide valiku protsenti kogumahust.

Ringmajandus ja toidujäätmete vähendamine

Pikaajaliseks ressursside säästmise tagamiseks keskendume oma koostöö kaudu materjalide taaskasutatavuse suurendamisele ja toidujäätmete minimeerimisele.

Toidujäätmed meie enda tegevuses

Meie eesmärk on jätkuvalt vähendada toidujäätmete teket oma kauplustes ja jaotuskeskustes. Selle saavutamiseks töötame välja ülemaailmselt rakendatavat selgete eesmärkidega strateegiat. Meie fookuses on toiduraiskamise vähendamine ja müümata jäänud toidu kasutamise optimeerimine, sealhulgas võimalusel selle annetamine. Lisaks oleme pühendunud regulaarsele toidujäätmete aruandlusele nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. See kohustus kehtib meie kauplustes nii Eestis kui ka teistes riikides, kus Lidl tegutseb.

Toidujäätmed väärtusahelas

Toidu tootmisel tekivad sageli kõrvalsaadused, millest saavad toidujäätmed. Paljusid neist kõrvalsaadustest saab täiendavalt töödelda, et üldiste jäätmete kogust oluliselt vähendada. Oleme pühendunud toidujäätmete tuvastamisele ja nendega tegelemisele oma tootmisprotsessides, eriti oma kaubamärgitoodete puhul. Meie tähelepanu keskmes on nende tootmisprotsesside tuvastamine ja täiustamine, mille käigus tekib enim toidukadusid.

Pakendite ja toiduks mittekasutatavate toodete taaskasutatavus

Meie eesmärk on edendada pakendite ja toiduks mittekasutatavate toodete ringlussevõttu. Koos WWF-iga töötame välja ja rakendame 2025.aastaks põhjaliku ringmajandusstrateegia. See puudutab nii meie oma kaubamärgitoodete kui ka toiduks mittekasutatavate omamärgitoodete pakendeid.

Poliitika ja edendamine

Läbi sihipärase suhtekorralduse, kommunikatsiooni ja haridustöö on üheks meie eesmärgiks teavitada tööstust ja ühiskonda valitud teemadel, tõsta teadlikkust ja propageerida säästvamaid hanketavasid.

Osana nendest jõupingutustest töötame välja propageerimisplaani. See plaan sisaldab meetmeid konstruktiivse dialoogi pidamiseks meie peamiste sidusrühmadega ning seda rakendatakse koostöös Lidli peakontori ja WWF-iga. Nende meetmete peamine eesmärk on kaitsta kliimat, vett ja bioloogilist mitmekesisust ja selle saavutamiseks on ülioluline, et suurendaksime oma osalust riiklikes algatustes ja kasutaksime oma teadmisi, et julgustada teisi meiega nende eesmärkide saavutamiseks aktiivselt kaasa lööma.