Teadlik toitumine

Teadlik toitumine

Teadlik toitumine: Lidl esimese valikuna kõigile

Ernährungs-Kompass

Lidl Eesti teenindab igapäevaselt palju kliente. Oleme teadlikud, et toidu tootmine ja tarbimine ei avalda mitte ainult suurt mõju kliimale ja bioloogilisele mitmekesisusele, vaid ka meie klientide tervisele.

Toidukaupade jaemüüjana oleme osa Eesti toidusüsteemist ja usume, et meie kohustus on pakkuda oma klientidele parimaid tooteid tervisliku ja jätkusuutliku eluviisi jaoks.

Kujundame oma tootevaliku planeedisõbralike tervislike toitumissoovituste (Planetary Health Diet - PHD)* alusel. Seetõttu püüame vastavalt PHD-le 2050. aastaks oma taimsete toiduainete tootevalikut pidevalt laiendada. Aastaks 2030 suurendab Lidl müüdavate taimsete toiduainete – näiteks taimsete valguallikate, täisteratoodete, puu- ja köögiviljade – osakaalu 20 protsenti kõigis 31 riigis, kus Lidli kauplused asuvad.

Lisaks oleme esimene toiduainete jaemüüja, kes loob läbipaistvuse kõigi meie tootevaliku toidukategooriate jaoks kõigis 31 kauplust omavas riigis. Meie klientidele jääb valikuõigus – jätkusuutlikuma tootevalikuga soovime muuta teadliku, tervisliku, keskkonnasõbralikuma elustiili lihtsamaks.

* 37 maailma juhtivat teadlast töötasid välja planeedi tervise dieedi. Tegemist on valdavalt taimse toitumisega, mis soodustab väikese süsinikujalajäljega toodete tarbimist.

Hea teada

Kuna toidutootmine on eluslooduse ja ökosüsteemide kahanemise peamine ajend, töötati välja planeedisõbralik toitumine (PHD) kui teaduslikult tunnustatud juhend tervisliku ja jätkusuutliku toitumise saavutamiseks. Maailma juhtivate sõltumatute teadlaste poolt välja töötatud PHD soovitab valdavalt taimset dieeti, et oleks võimalik jätkuvalt toita kasvavat maailma rahvastikku tervislikult ja jätkusuutlikult meie planeedi piires.

Meie tegevused lühidalt

Paremasse homsesse panustamiseks oleme seadnud eesmärgid pakkuda oma klientidele alati parimat tootevalikut tervisliku ja jätkusuutlikuma elustiili jaoks. Meie tegevus põhineb kolmel sambal: “tervislik toitumine”, “jätkusuutlik toitumine” ning “läbipaistvus ja võimestamine”.

Täiendamine oma tootevaliku toitumisaspekte.

Aastaks 2030 on Lidl Eesti eesmärgiks tõsta sortimendis täisteratoodete osakaalu oma tootevalikus 10 protsendini, võrreldes 2023. aastaga. Lidl laiendab ka täisteratoodete valikut: kavatseme 2030. aastaks pakkuda igas asjakohases tooterühmas vähemalt ühte täisteravalikut.

Lidl Eestis suurendame taimsete valguallikate osakaalu 10 protsendini 2030. aastaks, võrreldes loomsete valguallikatega (võrreldes 2022. aastaga).

Alates 2025. aastast avalikustab Lidl Eesti oma taimsete valguallikate osakaalu igal aastal, et tagada läbipaistvus.

Seetõttu hakkasime 2022. aastal arvutama ja analüüsima oma "valgujaotust", mis mõõdab taimsete valguallikate osakaalu võrreldes loomse päritoluga valkudega.

Meie veganite/taimetoitlaste omabrändi Vemondo puhaste taimse päritoluga toodete laiendamise eesmärk ei ole mitte ainult suunatud veganitele ja taimetoitlastele, vaid kutsub kõiki kliente proovima rohkem taimset toitumist.

Meie puu- ja köögiviljade tootevalik on oluline osa meie teadliku toitumise strateegiast PHD mudeli alusel. Lidlis pakume oma klientidele ka edaspidi iga päev suurt valikut värskeid puu- ja köögivilju. Lisaks keskendume hooajalisemate ja piirkondlike toiduainete valiku pakkumisele – võimalusel mahepõllumajandusest.

Tõstame oma klientide teadlikkust tervislikuma ja säästvama tarbimise hõlbustamiseks. Läbipaistvuse parandamiseks ja klientide suunamiseks märgistame tooted tunnustatud pitserite ja etikettidega, nagu Fairtrade’i märgis,

C-Level

"Selleks, et toita aina kasvavat maailma rahvastikku tervislikult ja arvestada meie planeedi taluvuspiiridega, on ülemaailmse toidusüsteemi ümberkujundamine võtmetähtsusega. Lidl on juba aastaid pühendunud selle eesmärgi saavutamisele, tuginedes planeedisõbralike tervislike toitumissoovituste (Planetary Health Diet – PHD) teaduslikule loogikale."

Lidl Eesti ostuvaldkonna eest vastutav juhatuse liige Nikola Balaban

Meie tegevused arvudes

Suurendame taimsete toitude osakaalu 20 protsenti 2030. aastaks*.

Tõstame täisteratoodete osakaalu oma tootevalikus 10 protsendini kogumahust.

Kuni 10% taimseid valguallikaid** võrreldes loomsete valguallikatega

* Võrreldes 2023. aastaga; vastavalt planeedisõbralike tervislike toitumissoovituste määratlusele: kaunviljad, pähklid, seemned, täisteratooted, puu- ja köögiviljad ning kartulid (tärkliserikkad köögiviljad) on välistatud,

** Pähklid, seemned, kaunviljad ning vegan-alternatiivid lihale, munale ja kalale.